Den sedmý - 27.06.2008
- neradi se loučíme s krásným místem u moře
- složitý trajekt do Tjotta
- fotíme 7 sester ze všech stran
- po letech znovu nafocený most Helgelandsbrua
- spíme v lese před Tarnaby
- mapka oblasti našeho zájmu
Ráno se budíme kolem osmé a jako první zase běžíme na břeh vyfotit první ranní obrázek. Loučíme se neradi s krásným campem a vracíme se na trajektovou trasu.
Pokračujeme s občasnými zastávkami do
Horn, odtud trajektem do
Anddalsvag.
Další trajekt byl poněkud složitý, z
Forvik do
Tjotta. Stojí tu dvě fronty, jdeme zkoumat jízdní řády, moc moudří z toho nejsme,
trajekt jezdí minimálně dvěma směry. Stavíme se do delší fronty za poslední auto v domnění že větší část aut pojede naším směrem. Z auta před námi vystupuje žena
a jde nám vysvětlit, že stojíme ve špatné frontě, protože trajekt má čtyři zastávky a některá místa jsou vyhrazená pro dřívější výjezd. Řadíme se tedy do druhé fronty a
jsme poněkud zmateni. Stejně s námi jsou zmateni i Francouzi s bydlíkem, kteří neumějí ani slovo anglicky. Najíždíme, nevíme, jak je trajekt dlouhý, tak ještě chvíli
okouníme u auta, než se rozhodneme jít nahoru. Postáváme na palubě a fotíme sedm sester, s námi francouzská dvojice z bydlíku, ukazujeme si na mapě, že tahle zastávka
ještě není naše Tjotta. Tam se nakonec dostaneme až po třech zastávkách u ostrovů, kdy vždy vyjede a najede několik aut.
Po výjezdu z trajektu dostáváme chuť na kafe, stavíme na parkovišti se stolky, poblíž je památník a ruský vojenský hřbitov. Jedeme kolem sedmi sester z druhé strany,
máme příležitost je vyfotit zase z pevniny. Cestou se krátce stavujeme u kostela
Alstahaukik. Dojíždíme k obrovskému mostu
Helgelandsbrua, kde jsem kdysi fotil
rozeklané skály. Zkouším udělat stejnou fotku jako tenkrát. Most je letos už neplacený. Rozhodujeme se opustit trajektovou silnici číslo 17,
nemá cenu ji letos projíždět celou, nemáme ambice se dostat až na sever. Odbočujeme na 808 směrem k E6 a myslíme si, že trajektů už bylo dneska dosti.
Ale ouha, cesta končí fjordem a jedeme dalším trajektem
Leirvika-
Hemnesberg. Dojíždíme na E6 do
Mo i Rana,
kde nakupujeme a utrácíme drobné před přejezdem do Švédska. Odtud pokračujeme po E12 a fotíme zasněžené vrcholy, snad Ousshotten. Večeříme na plácku u jezera a pomalu hledáme,
kde bysme přespali. Na GPS objevuji postranní cestu paralelně s touto hlavní, tak to zkoušíme a hned na začátku se nám zalíbí plácek v lese. Je to kousek před Tarnaby.
Moc neváháme a jdeme spát, i když všude kolem je samozřejmě spousta světla (a komárů).